جهان با تو زیباتر است

دیگر معانی و تعابیر از نام دختر گل ما

ممنون از همه ی عزیزان بابت تبریکات‌شون و مخصوصاً عمو حسین و شادی جون که با دقت معانی دیگری از اسم عسلک ما رو در آوردند.

      روایت عمو حسین: آروشا نام شهری در شمال تانزانیا و مرکز استان آروشا است. جمعیت آن 270,485 نفر (سرشماری 2002) و در میان دشت سرنگتی قرار گرفته است. دادگاه کیفری بین‌المللی درباره رواندا در این شهر جای دارد.

شاید بپرسید آروشا که یک اسم فارسی محسوب می‌شود، چطور از تانزانیا سر در آورده است؟ مردم تانزانیا از لحاظ فرهنگی با مردمان ایرانی و اعراب عمانی خویشاوندی دارند. وجود تعداد زیادی از کلمات فارسی همچون شاه و کاکا در زبان سواحیلی که یکی از زبان‌های رسمی این کشور می‌باشد، نشان دهنده عمق روابط دو فرهنگ است.

آروشا البته در فارسی به معنی درخشان، نورانی، روشن‌اندیش و باهوش است؛ اما هم‌اکنون نزدیک به سیصد هزار نفر در این شهر شمالی تانزانیا زندگی می کنند.

نکته‌ی جالب این است که در خلال سال‌های پایانی قرن سوم تا اوایل قرن چهارم هجری، گروه‌هایی از خانواده‌های شیرازی به زنگبار مهاجرت کردند. (همین‌جا توضیح بدهم که نام تانزانیا واژه‌ای مرکب از تانگانیکا و زنگبار است. این دو کشور در سال ۱۹۶۴ یا یکدیگر متحد شده و جمهوری تانزانیا را تشکیل دادند) هنوز هم پس از گذشت قرن‌ها در زنگبار (تانزانیای امروزی)، اصل و نسب شیرازی به نوعی نجیب‌زادگی محسوب می‌شود. آیین نوروز امروزه نیز در تانزانیا برگزار می‌شود.

از آثار باستانی ایرانی در تانزانیا می‌توان به حمام ساخته شده توسط دختر فتحعلی‌شاه، چاه آب افشاری و مسجد جزیره دلفین اشاره نمود. همچنین توپ غنیمت گرفته شده در نبرد چالدران (شاه عباس اول) نیز در خانه عجایب تانزانیا نگهداری می‌شود. جالب است بدانید که در تانزانیا حدود چهارهزار بلوچ فارسی‌زبان زندگی می‌کنند.

ضمناً، در مورد ارتباط شیرازی‌ها با اهالی تانزانیا می‌توانید به وب‌سایت وزارت امور خارجه امریکا (ذیل مدخل تانزانیا) هم مراجعه بفرمایید.

 

      روایت شادی جون: که با جست‌وجو در فرهنگ دهخدا دو معنای دیگه برای آروشا پیدا کرده؛ نورانی مثل فرشته‌های آسمانی، عروس دریا

+ نوشته شده در ٢٠ بهمن ۱۳۸٩ ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ توسط نازنین و علی نظرات ()